واحد رزرواسیون: 05132021331

اخبار و رویدادها

۳۰ خرداد

درباره قوانین هتل ها بیشتر بدانیم

برای بعضی افراد، سفر به منزله اقامت در یک محیط مناسب و استفاده از امکانات آن است. با مفتوح شدن شرایط رزرو آنلاین هتل از طریق وب سایت های متعدد، رزرو هتل ها به امری ساده و سریع تبدیل شده است. اما با دانستن قوانین و مقررات هتل ها و به صورت متقابل حقوق مسافران، می توانید رزرو و اقامت بهتری را تجربه کنید.

در زیر به اصلی ترین قوانین و مقررات هتل ها و حقوق مسافران می پردازیم:

مقررات هتل ها در ایران

ساعت ورود و خروج به هتل ها

مسافران باید حین رزرو هتل ها به ساعت ورود و خروج که زمان هایی از پیش تعیین شده است؛ توجه داشته باشند. ساعت ورود در هتل های ایران معمولا ۱۲ ظهر و ساعت تحویل اتاق ۱۴ بعد از ظهر در نظر گرفته شده است. (البته این ساعت ها در برخی از هتل ها متفاوت می باشد.)

در صورتی که خارج از ساعت و یا بازه ی ورود از پیش تعیین شده، بخواهید اتاق محل اقامت خود را دریافت نمایید؛ معمولا ۵۰ درصد هزینه ی یک شب اقامت کامل از سوی هتل دریافت خواهد شد.

همین طور در صورتی که پس از ساعت تخلیه اتاق و بیش از آن، در واحد اقامتی خود ساکن باشید؛ به نسبت زمان از ۵۰ درصد تا ۱۰۰ درصد شارژ کامل محاسبه می شود.

 

حداقل هزینه رزرو

در شمار مقررات هتل ها آماده است که؛ حداقل هزینه رزرو اتاق یا سوئیت در هتل های ایران، می باید معادل هزینه یک شب اقامت در آن هتل باشد.

ارائه مدارک هویتی

در مقررات هتل های ایران آمده است که مسافران باید حین ورود و انجام مراحل پذیرش، شناسنامه ی عکس دار یا کارت ملی همراه داشته باشند. (این مورد برای میهمانان خارجی با پاسپورت و ویزا مرتفع می گردد.)

حداقل سن رزرو

حداقل سن رزرو اتاق در هتل های ایران، ۱۸ سال تمام در نظر گرفته شده است و امکان رزرو برای سن کمتر از این امکان پذیر نیست.

 

شرایط اقامت زوج ها

اقامت برای زوج های ایرانی با همراه داشتن شناسنامه ی یکی از زن یا مرد و کارت ملی نفر دوم؛ امکان پذیر خواهد بود. (در غیر این صورت اختصاص اتاق یا سوئیت مشترک به زوج؛ میسر نخواهد بود.)

برای پذیرش زوج در شرایط ازدواج موقت (صیغه نامه) نیز در اکثر مواقع و در هتل های پر ستاره و معتبر، نیاز به صیغه نامه ی دارای مهر قوه قضاییه می باشد.

جبران خسارت وارد آمده بر هتل

هر گونه خسارت وارد شده به اموال هتل، اعم از اموال موجود در اتاق ها یا لابی و …؛ پرداخت خسارت برعهده ی مسافر خواهد بود. (در برخی از شرایط دفتر مسافرتی؛ پرداخت خسارت را برعهده می گیرد.)

مقررات هتل ها : شرایط رزرو بدون واریز وجه

رزرو هتل بدون واریز کردن وجهی بابت پیش پرداخت اقامت و یا هر گونه رد و بدل کردن تائیدیه رسمی و مکتوب؛ فاقد اعتبار خواهد بود.

 

پذیرش اطفال

پذیرش کودکان زیر ۲ سال به صورت رایگان بوده و دریافت هزینه بابت اقامت این اطفال، تخلف محسوب می گردد.

همین طور پذیرش کودکان ۲ تا ۱۲ ساله نیز در صورت عدم استفاده از سرویس های اضافی؛ باید نیم بها باشد.

شرایط لغو رزرو هتل

با لغو رزرو به مدت ۲۰ روز یا بیشتر از موعد، نمی باید جریمه ای مشمول عودت پیش پرداخت به مسافر گردد.

در صورتی که مسافر در بازه ی ۱۱ تا ۲۰ روز پیش از موعد، نسبت به لغو رزرو اقدام نماید، معادل ۲۰ درصد از هزینه ی یک شب اقامت از پیش پرداخت وی کسر خواهد گردید.

با لغو در بازه ی ۱۰ تا ۶ روز پیش از موعد اقامت، به اندازه ی ۳۰ درصد از هزینه ی یک شب اقامت، از مبلغ پیش پرداخت کسر خواهد شد.

اگر لغو اقامت در مدت دو تا ۵ روز قبل از موعد، انجام گیرد نیز به اندازه ی ۵۰ درصد از مبلغ هزینه ی اقامت یک شب، از پیش پرداخت رزرو مسافر کسر شده و باقی مبلغ عودت داده می شود.

اما اگر در کمتر از فاصله ی دو روز از زمان اقامت، نسبت به لغو اقدام شود، مسافر تنها ۳۰ درصد از مبلغ رزرو خود را دریافت خواهد کرد. (یعنی ۷۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق از مبلغ وی کسر می گردد.)

به خاطر داشته باشید که درخواست لغو رزرو، می باید به صورت کتبی به هتل یا آژانس مسافرتی تسلیم گردد.

اگر ماجرا را از سوی دیگر نگاه کرده و هتل علی رغم صادر کردن برگه ی تائیدیه ی رزرو؛ نتواند اتاق مورد نظر را در روز موعد به مسافر تحویل دهد، چه رخ خواهد داد؟ در چنین وضعیتی در صورت موافقت مسافر، هتل موظف به تهیه اتاق مشابه دیگری با همان کلاس و امکانات خواهد بود. اما در صورتی که میهمان این وضعیت را نپذیرفته و یا هتل قادر به انجام آن نباشد، می باید وجه رزرو را عودت داده و در ضمن به اندازه ی هزینه ی یک شب اقامت کامل نیز، بابت جریمه به مسافر پرداخت کند.

پذیرش در ایام بارداری

قابل توجه بانوان باردار، که پذیرش مسافر باردار پس از هفت ماهگی در هتل ها ممنوع است.

استفاده از دمپایی در لابی

باید دقت داشته باشید که اگر چه در هنگام سفر تمایل به راحتی و استفاده از پوشش های راحت داریم؛ اما تردد با دمپایی در لابی هتل ها ممنوع است. مسافران باید پوشش رسمی خود را حین حضور در لابی و مناطق عمومی هتل ها، رعایت نمایند.

موارد فوق در شمار مهم ترین مقررات هتل ها در ایران بودند و با دانستن و لحاظ کردن آن، رزرو و اقامت دلچسب تر و بی دغدغه تری را سپری خواهید کرد.